5 najkrajších záhrad sveta

20. 03. 2015

Jednoduché, elegantné, poetické... Záhrady sú príjemným a inšpiratívnym doplnkom každého domu, ale v tomto prípade už ide o vysoké záhradnícke umenie. Skôr, ako sa všetko opäť zazelená aj u nás, poďte sa s nami na prechádzku po piatich najkrajších záhradách sveta.

Záhrady Versailles,  Francúzsko

Versailles je jeden z najznámejších zámkov sveta. Baroková rezidencia francúzskych kráľov je považovaná za majstrovské dielo architektúry. Nádherný palác obklopuje 800-hektárový park, v ktorom sa nachádzajú aj slávne záhrady Versailles, považované za prototyp mnohokrát kopírovaných francúzskych záhrad. Tie sú charakteristické opakovaním kríkov a živých plotov strihaných do geometrických foriem, kaskádovými fontánami a kvetinovými záhonmi. Záhrady Versailles sú harmonickým skĺbením rastlín, architektúry a plastík.
1-versailles-original1b-versailles-original
1c-versailles-original

Záhrada Clauda Moneta, Giverny, Francúzsko

Záhradu, ležiacu neďaleko Paríža, nestvoril záhradník, ale jeden z najlepších predstaviteľov impresionizmu, Claude Monet. Usadlosť v Giverny kúpil v roku 1883, pretože ho nadchli jej ovocné stromy. Od tej chvíle venoval svoj čas striedavo maliarstvu a záhrade, ktorá sa stala jeho veľkou pasiou. Pri pohľade melancholické snímky Monetovej záhrady  akoby sme mali pred očami jeden z jeho obrazov. Trocha zahmlený, ale plný farieb. S kobercami tulipánov a vodnými ľaliami, pomaly plávajúcimi po hladine jazierka. A uprostred toho všetkého najslávnejší motív na Monetových maľbách, drevený most postavený podľa japonskej rytiny...
2-monet-giverny-original
2b-monet_giverny-original
2c-monet-giverny-original

Záhrady Keukenhof, Lisse, Holandsko

Holandsko poznáme aj ako ,,krajinu tulipánov“. A práve tento kvet je hlavným hrdinom slávnej záhrady Keukenhof v južnej časti krajiny. Pre návštevníkov je sprístupnená od polovice marca do mája, keď kvitnú tieto jarné kvety. Tu ich je také množstvo ako azda nikde inde na svete. Záhradníci v Keukenhof každý rok vysadia okolo 7 miliónov cibuliek tulipánov, narcisov, hyacintov a ľalií, ktoré tvoria pestrofarebné koberce na intenzívne zelených trávnikoch. Celok dopĺňajú stromové aleje a malebné neveľké jazierka.  Na tomto mieste plnou silou pocítite, že prišla jar!
3-keukenhof-gardens-original
3b-keukenhof-gardens-original
3c-keukenhof-original

Záhrada Exbury, Hampshire, Veľká Británia

Neveľká obec Exbury v grófstve Hampshire je známa predovšetkým nádhernou anglickou záhradou. Jej zakladateľom bol Lionel Natan de Rothschild, člen jednej z najbohatších anglických rodín začiatku 20. storočia. V roku 1919 kúpil usadlosť Exbury a začal tu budovať záhradu, ktorá dnes patrí k najkrajším na svete. Do okolitej krajiny je zasadená celkom prirodzene, plná stromov a typických anglických azaliek, magnólií a kamélií. Keď rozkvitnú, je to neopakovateľný pohľad. Záhrada sa mení s ročnými obdobiami a počas každého ukazuje rovnako nádhernú tvár. Práve preto sem prúdia tisíce turistov.
4-exbury-original
4b-exbury-gardens-original
4c-exbury_gardens-original

Záhrady Butchart, Victoria, Kanada

Keby v roku 1888 niekto povedal kanadskému priemyselníkovi Robertovi Pim Butchartovi, že ho preslávi predovšetkým jedinečná záhrada, asi by si poklopkal na čelo. Jeho záujmy mali totiž veľmi ďaleko od prírody. Na ostrove Vancouver v blízkosti kanadskej pevniny ťažil portlandský cement, na čom zarobil obrovský majetok.  Vlastnil tu aj dom, obkolesený krajinou, posiatou dierami po ťažbe a pripomínajúcim mesačný povrch.   Vtedy na scénu vykročila jeho manželka Jennie, ktorá sa rozhodla premeniť nehostinné okolie domu na záhradu. Keď jej manžel uvidel, aké pekné kompozície tvorí, začal jej z rôznych kútov sveta voziť nové a nové exotické kvety a vtákov. Vďaka tomu vznikla jedinečná záhrada s rôznymi časťami, inšpirovanými napríklad japonským umením. Toto magické miesto každoročne navštívi okolo 50-tisíc obdivovateľov.
5-butchart-original
5c-butchart-original
5e-butchart-gardens-original
Zdroj: Travelin.pl
Foto: en.wikipedia.org, traveltoeat.com, giverny-impression.com, commons.wikimedia.org, shedexpedition.com, secondglobe.com, thousandwonders.net, panoramio.com, britainsbestbreaks.tv, gardenvisit.com, classicwomansclub.net, raredelights.com, raredelights.com

Komentáre: