Alan Wilder: Do Depeche Mode sa nevrátim

04. 12. 2012

V máji budúceho roku po tretí raz zavíta na Slovensko legendárna kapela Depeche Mode. A po tretí raz v nej nebude Alan Wilder, ktorý zažil s „depešákmi“ ich najhviezdnejšie obdobie a aktívne spolupracoval na úspechoch albumov Music For The Masses či Violator.

Bol to práve Wilder, ktorý presvedčil Martina Gora, že skladba Enjoy The Silence by nemala byť slaďákom, ale z nej treba urobiť rýchlu tanečnú hitovku. Napokon sa z nej stal najúspešnejší singel kapely.

Alan Wilder bol najstarším členom kapely Depeche Mode, do ktorej sa dostal na základe inzerátu. Musel však zaklamať o svojom veku, kapela hľadala klávesáka do 21 rokov a Wilder mal v tom čase už 22... Napokon sa podieľal na najúspešnejších nahrávkach a bol to on, kto vytvoril charakteristický temný zvuk legendárnej kapely. Je priekopníkom samplingu, keď do skladieb dokázal zakomponovať rôzne nehudobné ruchy a šumy. Tento prístup kopírujú stovky umelcov a dodnes sa v populárnej hudbe používa, ale primát patrí práve Wilderovi. V polovici 90. rokov však nezvládal hudobné ani ľudské smerovanie úspešnej kapely, ktorú napokon opustil. Má vlastný projekt Recoil, ktorý po dvoch desaťročiach štúdiového života preniesol už aj na koncertné pódiá. Pred časom sa po dlhých pätnástich rokoch v rámci charitatívneho koncertu objavil v Londýne na jednom pódiu spolu s Depeche Mode! Mnohým fanúšikom sa splnil ich životný sen. Slovenským ho urobil dvakrát, pretože projekt Recoil predstavil v Bratislave a pri tej príležitosti poskytol aj rozhovor.

Akú najčastejšiu otázku dostávate?

Dáte sa opäť dohromady s Depeche Mode?

A dáte?

O tom pochybujem...

A keby vás požiadali, aby ste s nimi pracovali ako producent? Váš zvuk tam mnohým fanúšikom chýba.

Viete, oni ma nepožiadali... Bolo by to asi veľmi divné.

Ale keď ste pred pár rokmi vystúpili v Londýne na jednom pódiu, tak to muselo znova zaiskriť, či nie?

Pohľad fanúšika je diametrálne odlišný ako interpreta. Bolo to určite zaujímavé stretnutie a chlapci boli v dobrej forme. Aj afterparty bola skvelá, lebo som sa stretol s ľuďmi, ktorých som nevidel už celé roky. Uvedomte si, že som z kapely preč už dlhšie, ako som v nej účinkoval. Akurát Dava som už nenašiel, pretože on vždy záhadne zmizne, keď odíde z pódia.

Na Twitteri ste po vystúpení napísali, že bolo cítiť atmosféru lásky...

Nemal som s tým problém, noviny napísali, že je zakopaná vojnová sekera, ale mne tieto súvislosti ani neprišli na um. Najviac som pokecal s Martinom Gorom, pôsobí veľmi vyrovnane a bol sústredený, myslím tým, že aj triezvy, čo sa ku koncu môjho pôsobenia v DM príliš nedarilo.

Životospráva kapely bola jedným z dôvodov, prečo ste ju opustili?

Pozrite, keď sme boli na mojom poslednom turné s Depeche Mode, bol s nami na turné súčasne aj psychiater a drogový díler...

Obaja naraz?

Hej. A psychiater potom odišiel... Povedal, že je to šialené a nechce byť pri tom. A ja som tiež nechcel byť. Dave bol po uši v heroíne, Andy sa o dianie v kapele absolútne nezaujímal a ja som už nechcel byť súčasťou tohto tímu.

Ale teraz vystupujete verejne!

Áno, ale sám sa rozhodujem, kam pôjdem a ako to tam urobím. Kompromisy sa odohrávajú v mojej hlave a mám situáciu pevne v rukách. Rád sa stretnem s fanúšikmi, podpisujem, odfotografujem a potom si idem ľahnúť. Nepotrebujem bujaré večierky.

Nápory fanúšikov zvládate?

Je to iné ako pred dvadsiatimi rokmi. Nechápal som, ako nás môžu tak oddane a bezhlavo nasledovať. Idete v limuzíne na koncert a za oknami sú zástupy v čiernom a s baretkami na hlavách. To bolo šialené! Tisíce ľudí zháňali lístok na vypredaný koncert! Zapliesť sa do davu bolo nebezpečné... A dnes? Rád sa stretnem s fanúšikmi, pretože sú to ľudia, ktorí o vás vedia a majú lepšiu schopnosť komunikovať o vašej práci. Nie sú hysterickí, neodpadávajú. A na internete si píšem s ľuďmi z celého sveta, len mi často neveria, že som to naozaj ja...

To je ako v kampani. Alan Wilder a politika?

To určite nie, nebudem sa Bonovi pliesť do kšeftu. A zviditeľňovať sa takisto nepotrebujem. Osobne si myslím, že umelci by mali byť v štúdiu a na pódiu a do politiky by sa miešať nemali. Všimnite si, koľko hercov sa vyzná v otázkach globálneho otepľovania... Radšej hrám a už som si zvykol aj na rozhovory. Teraz som na turné a chodím na futbal.

Takže aj idol môže byť fanúšikom?

A veľkým. Futbal milujem a šampionátu sa neviem dočkať. Keď to už nejde mojim obľúbeným Queens Park Rangers, budem vždy fandiť reprezentácii Anglicka.

Komentáre: