Domy na stromoch

09. 12. 2013

Kto sa rozhodne bývať v korunách stromov, musí byť ochotný akceptovať priebežné zmeny v dizajne, ako napríklad keď cez kuchyňu začne prerastať konár stromu. Spôsob bývania podobný Tarzanovi učaroval ľuďom z rôznych kútov sveta.

treehouse-6-original
Americký manželský pár sa pri návšteve Kostariky tak nadchol krásou miestnej prírody a majestátnosťou tamojších stromov, že svojím rozhodnutím o kúpe pozemku nielen zachránil časť dažďového pralesa od výrubu, ale pustili sa aj do stavebných prác.  Manželia vystavali spolu 25 samostatných štruktúr, základňu, ale aj komunitné centrum, v ktorom nechýba útulná jedáleň, terasa, kúpele, či kruh určený na zakladanie ohňa. Prostredníctvom adrenalínovej zip-line lanovky je možné dostať ku každému domu bez potreby zostupu na zem.
fila-tortuga-keyhole-doorway-original
V tej istej krajine dva roky pracoval slovák Peter Garčár na projekte dokonalého stromodomu, ktorý by dokázal koexistovať s prírodou bez toho, aby jej uškodil. Peter spolu so svojim indiánskym pomocníkom postavil prvú stavbu, ktorá nie je postavená zospodu, ale zhora. Držia ju špeciálne nylonové laná, ktorých nosnosť je štyri tony. Na výstavbu nepoužili ani jeden klinec a tak sa strom nepoškodzuje a môže ďalej rásť. Inšpirovali ho predovšetkým kmene z Papuy-Novej Guiney, ktoré čosi podobné budujú po stáročia.
tarzans-treehouse-last-disneyland-1-original
Bývať na strome a vnímať svoje okolie z vtáčej perspektívy zhmotňuje detské sny a zároveň je zrastením netradičného civilného pohodlia so živou meniacou sa prírodou.   


Zdroj:
http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/domy-stromoch.html, http://www.webnoviny.sk/lifestyle/americky-par-vybudoval-na-kostarike-de/527223-clanok.html?from=suggested_articles, http://mojdom.zoznam.sk/cl/10063/1345145/

Foto:
http://en.wikipedia.orghttp://upload.wikimedia.org, http://countrylivinged.com, http://lovedbyparents.com, http://laurajmoss.com, http://dphotoa.files.wordpress.com, http://cornerofmain.files.wordpress.com, http://www.blogcdn.com

Komentáre: