Domy na vode

07. 01. 2014

Rastúci počet naplnených katastrofických scenárov, informácie o globálnom stave zemegule, či neveselé vyhliadky do blízkej budúcnosti evokujú myšlienku, že kruh sa uzatvára a ľudstvo sa vracia tam, odkiaľ prišlo. Krajiny, ktoré čelia reálnej hrozbe potopy, už realizujú plány, ktoré by katastrofe zabránili.

15-original
V Holandsku, ktorého až štvrtina územia leží pod úrovňou mora, stavajú tzv. obojživelné, prípadne plávajúce domy. Domy stoja na pontónoch pripevnených ku kotviacim stĺpom zapusteným do dna rieky. Ak sa hladina rieky Maas začne dvíhať, súbežne s ňou sa popri kotviacich stĺpoch dvíhajú aj domy. Spolu s nimi sa pohybujú aj pružné rúrky z PVC, ktoré do domu vedú elektrické káble, plynové a vodovodné potrubia. Takýmto spôsobom plánujú postaviť celé dediny, ba až celé ostrovy na vode, pretože sa tieto opatrenia stávajú nevyhnutnými.
img_3270-original
Príkladom bezprostrednej blízkosti a vzťahu prízemie – voda, v ktorom budova stojí na okraji vody, sú známe Benátky, kde domy priamo hraničia s kanálmi. Budovy, ktoré sa nachádzajú na kraji vodnej plochy, budujú vzťah s vodou, kde nie je ani stavba, ani voda dominantná. Mesto je vystavané na plošine mora – lagúne. Domy sa začali stavať na kmeňoch stromov a mnohé budovy v mestečku dodnes stoja na dubových koloch zapichnutých do morského dna. Základy budov sú postupne spevňované, avšak pôsobenie vody interiérom ani exteriérom neprospieva.
falling_water_01-original
Nie vždy je dôvodom na stavbu alebo kúpu vodného domčeka nevyhnutnosť, ale často ide skôr o túžbu odplaviť sa do tichej zátoky, chytať ryby či nerušene oddychovať v súkromí. Houseboaty môžeme preto nájsť v rôznych kútoch sveta. K najnavštevovanejším patria tie v juhovýchodnej Ázii, Austrálii, Kanade, Zimbabwe, Veľkej Británii, Indii, na Novom Zélande či v Spojených štátoch.
houseboat-on-the-eilbekkanal-01-original
Samozrejme, vybavenie povolení a potvrdení je v každej krajine odlišné, ale obyvatelia vodných domov sa z hodujú v tom, že čas im plynie pomalšie a z vody cítia akúsi zvláštnu a pokojnú energiu, preto záujemcov o bývanie na vode každoročne rastie.
Veľkou výhodou bývania na šírej vode je, že ak sa nájdu nepríjemní či hluční susedia, je možné doslova zdvihnúť kotvy a odplávať preč. Menej náročné je domček otočiť, to v prípade, ak by obyvatelia túžili po zmene uhla pohľadu. Nie každý domček je vybavený motorom, vtedy sa pripevní k inej lodi a presunie sa na želané miesto. Niektorí majitelia vodných príbytkov si nájdu zátoku, ktorú už nechcú opustiť, preto je dom podložený pevnými piliermi, ktoré nie sú mobilné vôbec.
am-original
Plávajúci rodinný dom nájdeme aj v katastri Komárna. Na brehu Váhu, obklopeného krásnou prírodou, sa nachádza objekt, ktorý je navrhnutý ako nízkoenergetická montovaná drevostavba. Jeho základom sú tri priečne spojené železobetónové pontóny vyplnené expandovaným polystyrénom, ktorý zabezpečuje jeho nepotopiteľnosť.
2010-10-04-p1160944-original
Značný vplyv módy neobišiel ani vodné staviteľstvo, a tak je možné pri brehoch riek vidieť od tradičných, zväčša jednoduchých a účelných príbytkov či priestorov určených len na relax cez skladiská pre haraburdy a gýčové „opachy“, aj domy, ktoré kontrastujú s okolitými stavbami a naznačujú trend vývoja v architektúre. Tieto moderné hausboaty sa pýšia nízko energetickou funkcionalitou, no taktiež môžu byť až prepychové a poskytovať nadštandardné bývanie.
Aj keď môže byť bývanie na vlnách živla nezvyčajné a fascinujúce, pravdou ostáva, že na hausboate nie je možné otvoriť dvere a ísť jednoducho na záhradu.

Zdroj: http://www.asb.sk/stavebnictvo/drevostavby/nizkoenergeticky-rodinny-dom-na-vode-7029.html
http://cestovani.idnes.cz/v-nizozemsku-stavi-domy-na-vode-dnp-/kolem-sveta.aspx?c=A010603_221107_igsvet_kah, http://adam.azet.sk/clanky/9282/byvanie-na-vode-utulny-dom-ktory-dokaze-plavat.html, http://hn.hnonline.sk/holandsko-sa-pripravuje-na-vodny-svet-271612, http://sk.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%A1_architekt%C3%BAra, http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/benatky-carovne-mesto-ci-smradlava-stoka/

Foto: http://fc05.deviantart.net/fs20/f/2007/230/f/b/House_on_the_Water_by_HitokiriDarkEmpress.jpg
http://api.ning.com/files/Ht7Q3cM4CNUHLQpnTREGkmqWVRlXJzPMM4jk394f9CFJC-hSL1yHwCfGu7mWhRFB5t12gJ19XYd8DqUdsLeBir3Frv34T0HM/Falling_Water_01.jpg, http://farm3.staticflickr.com/2559/4140186511_968de0d27d_o.jpg, http://www.seattleafloat.com/wp-content/uploads/2012/09/2011-09-03-11.51.45.jpg, http://www.seattleafloat.com/wp-content/uploads/2011/11/2011-10-13-11.30.47.jpg, http://www.seattleafloat.com, http://idlidosaphotoblog.files.wordpress.com, http://metroprefab.com, http://www.ecoboot.nl, http://designapplause.com, www.fritzhaeg.com

Komentáre: