Dvojica hudobných géniov

29. 01. 2014

Dvojica hudobných géniov, spevák Kurt Elling a funkový basgitarista Victor Wooten, vystúpia už čoskoro naživo v Bratislave.

Už rok úspešnej existencie má za sebou exkluzívny koncertný cyklus City Sounds, v rámci ktorého na Slovensku vystúpili hviezdy ako John Scofield, Brian Blade, Al di Meola s Gonzalom Rubalcabom, či jazzová bohyňa Dianne Reeves. Sériu nezabudnuteľných hudobných vystúpení doplní v prvej polovici nového roka ďalšia dvojica fantastických jazzových hudobníkov: spevák Kurt Elling a multiinštrumentalista Victor Wooten.
ke2-original
Kurt Elling je najrešpektovanejším súčasným spevákom vocalese (štýl jazzového spevu, pri ktorom sú slová napísané na pôvodne inštrumentálnu melódiu) a preslávil sa najmä vďaka svojmu unikátnemu hlasovému prejavu spolu s dokonalou kontrolou nad tónom a dychom.
ke3-original
Elling sa narodil v Chicagu v roku 1967 v rodine kostolného kapelníka, takže k hudbe sa dostal najmä v podobe gospelu a zborového spevu.
Jeho profesionálne hudobné začiatky sú späté najmä so scatom a hlasovou improvizáciou do jazzových podkladov. K písaniu vlastných textov sa dostal cez frustráciu z toho, že nemôže byť súčasťou nádherných inštrumentálnych sól a riešenie sa ponúklo takmer samo: stačí vymyslieť slová, ktoré budú kopírovať melodickú linku. Vďaka svojmu vzdelaniu a vysokej inteligencii bol Elling schopný od začiatku tvoriť skutočne neobyčajné texty s nesmiernou hĺbkou a poéziou.
ke1-original
Počas svojej kariéry pozbieral všetky možné hudobné ocenenia od kritikov i laikov. Každý z desiatich Ellingových albumov bol nominovaný minimálne na jednu Grammy, čo je  v celej histórii týchto hudobných cien bezprecedentným javom. Inteligentné texty s mnohými literárnymi odkazmi, spievané nezameniteľným sýtym, elektrizujúcim hlasom a melancholickým prejavom si podmanili mnohých fanúšikov aj mimo ortodoxnej jazzovej obce.
vw2-original
Victor Lemonte Wooten je americký jazzfunkový skladateľ, producent, aranžér a multiinštrumentalista, ktorý bol za svoju tvorbu päťkrát odmenený cenou Grammy. Ako člen kapely Béla Fleck & The Flecktones získal ako basgitarista viac ocenení ako ktorýkoľvek iný basák na svete. Ako jediný sa tiež viac ako raz stal Basgitaristom roka podľa časopisu Bass Player - tento titul mu bol udelený dokonca trikrát.
Ako dvojročného Victora brat zaúčal do techniky hry na basu, a keď mal šesť, spolu s bratmi hral ako predskokan na koncertnej šnúre Curtisa Mayfielda. Neskôr svoje zručnosti zlepšoval pod dohľadom Stanleyho Clarka, Larryho Grahama i Bootsyho Collinsa.
vw1-original
So Stevom Bailym založil „Bass Extremes“ a vydali skvelú inštruktážnu knihu a cédečka pre basgitaristov. Prvý Victorov sólový album A Show of Hands bol vyhlásený za jednu z najvýznamnejších basových nahrávok vôbec.
Victor Wooten pokračuje v produkovaní skvelých albumov – či už v spoluprácach so špičkovými hudobníkmi, alebo sólovo, a intenzívne sa venuje svojej veľkej vášni: šíreniu posolstva hry na basgitaru prostredníctvom kurzov a seminárov.
Kurt Elling vystúpi vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu 8. marca 2014 a Victor Wooten o pár dní neskôr, 22. marca, v bratislavskom Ateliéri Babylon.


Foto a video: Vanguard

Tagy:

hudba, koncert

Komentáre: