Elektroofenzíva

30. 12. 2016

Éra novej mobility budúcnosti je už „za dverami“, čoho najmarkantnejším dôkazom je na parížskom autosalóne predstavený Koncept EQ - štúdia športového kupé SUV so stálym pohonom všetkých kolies, ktorý zabezpečujú dva elektromotory.

press_1661_gallery_11883-original
Práve ono je predobrazom novej produktovej bezemisnej značky elektroautomobilov Mercedes-Benz, opierajúcej sa o štyri piliere: konektivitu, autonómnosť, zdieľanie a elektrický pohon. EQ tak predstavuje rozsiahly elektrický ekosystém, pozostávajúci zo služieb, technológií a inovácií.
press_1661_gallery_11885-original

Dynamika pohonu

Ako sme už uviedli, pohon štúdie EQ zabezpečujú dva elektromotory s maximálnym systémovým výkonom až 300 kW; 700 Nm. Vďaka inteligentnej prevádzkovej stratégie má vozidlo dojazd až 500 km, pričom z 0 na 100 km/h zrýchli za menej ako päť sekúnd!
press_1661_gallery_11884-original
Základom vysokej dynamiky a bezpečnosti jazdy je elektrický pohon všetkých kolies s variabilným rozdeľovaním momentu medzi prednú a zadnú nápravu a s akumulátorom uloženým nízko v podlahe vozidla medzi nápravami.
press_1661_gallery_11887-original

Elektroestetika

Príťažlivosť, dizajnová čistota a modernosť konceptu vozidla fascinujú už na prvý pohľad. Práve toto filozofické zhmotnenie vízie zmyselnej čistoty zvýrazňuje pri štúdii EQ jej progresívnu, zvodnú, avantgardne modernú a hlavne osobitnú elektroestetiku. Tú zvýrazňuje napr. aj plochá, predĺžená kabína, vďaka ktorej tak vznikli atleticko-puristické proporcie, či výrazný a plynulý prechod z lesklej čiernej kapoty motora cez čelné sklo až po tmavo tónovanú panoramatickú strechu.
press_1661_gallery_11888-original
Absenciu vonkajších zrkadiel nahradili kamery, ktoré premietajú obraz dopravného diania vzadu na displejoch integrovaných vo dverách. Celej štruktúre vozidla dominuje inteligentná kombinácia ocele, hliníka a uhlíkových vlákien.
press_1661_gallery_11889-original

 „Dotykový“ interiér

Prístrojová doska s veľkým, vznášajúcim sa širokouhlým displejom TFT s uhlopriečkou 24 palcov v kvalite High Definition, je svojím asymetrickým dizajnom šitá na mieru vodiča. Interiér konceptu EQ charakterizuje moderný luxus, emocionálnosť s inteligenciou a jednoduchosťou obsluhy a až na elektrické nastavenie sedadiel, nepotrebuje žiadne vypínače ani tlačidlá. Vo dvoch z troch úzkych ramien volantu je nainštalované dotykové ovládanie, integrované do displejov OLED. Dotykovými prvkami sa ovládajú tak kľučky dverí, ako aj elektrické ovládanie okien.
press_1661_gallery_11890-original

Avantgardná funkčnosť

Koncept EQ je vybavený štyrmi samostatnými sedadlami, ktorých redukovaný objem, dojem vznášania sa a avantgardná kresba sedadla vyvolávajú pocit vizuálnej ľahkosti. Reproduktory, integrované do opierky hlavy, zabezpečujú individuálny zvukový zážitok. Do operadiel predných sedadiel sú integrované aj monitory TFT pre zábavnú techniku. Ako poznávací znak konceptu EQ slúži predná maska „Black Panel“:
press_1661_gallery_11893-original
V tomto zasklenom dizajnovom prvku sú integrované hviezda Mercedes osvetlená bielym svetlom a všetky svetelné prvky. Modrým svetlom osvetlený rám interpretuje masku chladiča charakteristickú pre značku Mercedes úplne novým spôsobom. Osvetlené svetelné vodiče s LED vo farbe electricblue vytvárajú svetelnú inscenáciu so zaujímavými svetelnými dizajnovými prvkami.
press_1661_gallery_11894-original

Pohodlné nabíjanie

Koncept EQ je pripravený tak na nabíjanie doma indukciou alebo prostredníctvom nástenného nabíjacieho boxu, ako aj na rýchlonabíjanie. Výrazne zredukované časy nabíjania sú spojené so zavedením rýchlonabíjania cez Combined Charging System, v rámci ktorého sa tak v priebehu 5 minút môže dobiť elektrická energia, postačujúca na 100 km jazdy bez lokálnych emisií.
press_1661_gallery_11902-original

Rozšírená komunikácia

Koncept EQ je zároveň vybavený technológiou Car-to X a dokáže si vymieňať informácie s infraštruktúrou a inými vozidlami – ideálny základ na celý rad nových asistenčných funkcií, ktoré doplnia existujúce systémy, a spravia tak ďalší krok smerom k predchádzaniu nehodám.
press_1661_gallery_11895-original

Trojrozmerné mapy

Ďalšou „čerešničkou na torte“ je trojrozmerný pohľad na mesto s vykresľovaním detailov s dizajnom budúcnosti. Jeho technickým základom je kartografická platforma spoločnosti HERE. Tak možno napríklad pri hľadaní zaujímavých miest dať do pozornosti reštaurácie, obchody a pozoruhodnosti. Ostatné objekty sa elegantne presunú do pozadia.
press_1661_gallery_11897-original

Inteligentná podpora

Inovatívny ukazovateľ spotreby pri koncepte EQ dáva vodičovi spätnú väzbu o spôsobe jazdy a signalizuje mu možnosti úspory energie. Ďalší ukazovateľ na širokouhlom displeji signalizuje, že s aktuálnym dojazdom nielen dosiahne cieľ svojej cesty, ale môže spraviť aj niekoľko kilometrov navyše, a tak spontánne navštíviť priateľov. Okrem toho môže vodič zbierať bonusové kilometre, ak s akumulátorom pohonu zaobchádza cielene šetrne...
press_1661_gallery_11900-original
press_1661_gallery_11901-original
Foto: Daimler AG

Tagy:

Auto

Komentáre: