In-line korčule

01. 06. 2014

4. časť: Časti korčúľ

V poslednej časti sa vam vysvetlenie toho, z čoho sa korčule skladajú. Každá korčula sa skladá z nasledovných častí: topánka, rám, kolieska, ložiská a brzda. Tieto časti sa nachádzajú v skoro každom type korčúľ.

Topánka

Vätšina topánok má vysokú topánku co zabezpecuje pevnejsie drzanie nohy. Vysoká topánka je určená hlavne začiatočníkom a mierne pokročilím. Rýchlostné in-line korčule používajú naopak nižšiu topánku vyrobenú z karbonových vlákien. Rozhoduje aj mäkkosť topánky. Mäkšia topánka zabezpečuje korčuliarovi vätší komfort a tvrdšia lepšie pracovanie s korčuľou.
topanka-original

Rám

Poznáme dva druhy rámov. Klasické vyrobené z tvrdeného plastu a rýchlostné vyrobené z karbόnu a hlinníka čo sa odráža aj na cene rámu. Pre veľké percento ľudí postačuje aj tvrdený plast pretože je pevný a odolný. Karbόnový rám je síce drahší ale omnoho ohybnejší.
ram-original

Kolieska

Kolieska sa teraz vyrábajú najme z polyuretánu čo je odolný plast. Všeobécne je známe že čím vätšie sú kolieska tým rýchlejšie sa korčuľujete, avšak väčšie kolieska sú náročnejšie na rozbeh no zaručujú plynulú a rýchlu jazdu.

Rozmery koliesok podla štýu korčúľ:
● 44–59 mm - agresívne korčule
● 47–80 mm - hokejové kolieskové korčule
● 72–80 mm – freestylové korčule
● 72–90 mm - rekreačné in-line korčule
● 90–110 mm - rýchlostné korčule
kolieska-original

Ložiská

Úlohou ložiska je minimalizovať trenie vznikajúce medzi pohiblivou a pevnou časťou korčule čo napomáha rýchlejšiemu otáačanu koliesok. Ložiská nájdete rozdelené podľa stupnice ABEC, ktorá je od 1(slabé) až po 11(silné). Čo znamená že čím máte väčšie číslo tým máte lepšie ložiská na vašich korčuliach. Optmálne sú však ABEC 5 a ABEC 7. Na jednom koliesku sa nachádzajú dve ložiská.
loziska-original

Brzda

Brzda je tvozená z plastového držiaka a tvrdej gumy, ktorú použijete tak že nadvyhnete prednú časť chodidiel na pravej nohe. Guma sa po čase dá zošúchať pri nadmernom brzdení. Následne treba zakúpiť novú brzdu ktorú je jednoduché nainštalovať.

Foto: http://i1.ytimg.com/vi/, http://sk.wikipedia.org/wiki/In-line_kor, http://www.insportline.sk/p2371/
http://www.hadnskate.com/store/image/cache/, http://s7ondemand1.scene7.com/

Tagy:

Šport

Komentáre: