Malebné okolie Čičmian 2. časť

15. 12. 2016

Cesta z Fačkovského sedla na Kľak, s prevýšením niečo vyše pol kilometra, netrvá viac ako dve a pol hodiny. Kým príjemný pocit z chôdze poľnou cestou a miernym úbočím trvá len pár minút, prudké stúpanie strmým lesným chodníčkom na Reváň vás presvedčí, ako bolí nekonečnosť :).

dsc_2633-original
Podobne, ako keď pretekári formuly 1 menia počas pretekov v boxoch pneumatiky, aj my na Revánskom sedle vymieňame prepotené mokré tričká za suché.
dsc_2598-original
A popri tom sa kocháme nádhernou prírodnou scenériou. Zo sedla je to už na hôľnato-skalnatý vrch, ktorý je s nadmorskou výškou 1 352 m n. m. nádherným vyhliadkovým bodom, príjemná prechádzka.
dsc_2562-original
Po nevyhnutných fotkách pri kríži, inštalovanom na vrchole Kľaku, pohľadoch na šíre lesy a doliny sa s hrejivým pocitom zadosťučinenia vraciame k autu - do Fačkovského sedla...
dsc_2542-original

Rajecký Betlehem

Z  Fačkovského sedla sa presúvame na sever - do neďalekej Rajeckej Lesnej. Práve tu sa nachádza 8,5 metra dlhý, 2,5 metra široký a 3 metre vysoký unikátny drevený Slovenský Betlehem, vyrezaný majstrom Jozefom Pekarom.
klak_velka-noc-2014-029-original
Ten na svojom diele pracoval pätnásť rokov a za ten čas vyrezal a zostrojil 300 postáv, z ktorých sa až polovica pohybuje! Skutočne nádherná expozícia nezobrazuje iba klasické Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa, v rámci ktorých sú zobrazené aj najvýznamnejšie pamiatky - hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach, či symbol Slovenska - tatranský štít Kriváň.
rajecka-lesna-_-slovensky-betlehem-007-original
Pri spiatočnej ceste sme neexperimentovali a tak, ako sme prišli, tak sme sa aj vrátili. Späť do mesta, ktoré ktosi nazval krásavicou na Dunaji. Zrejme to bol developer...
rajecka-lesna-_-slovensky-betlehem-010-original

Fačkovský urbánny skvost

Slovensko je obsypané skvostami, ktoré - žiaľ, či skôr našťastie - nenájdete v žiadnom propagačnom materiáli, či príručke cestovateľa. Cestou z Čičmian do Rajeckej Lesnej sa hrdo týči objekt, ktorý je tak ozrutne hrôzostrašný, že pre niekoho, kto pri pohľade naň začne trpieť tzv. Štokholmským syndrómom, začne byť až krásny.
dsc_6462-original
V dedine Fačkov pri hlavnej ceste stojí drevenica, do ktorej miestny manuálne zručný Fačkovčan, stratiac nielen cit pre vkus a estetiku, ale aj úctu k tomu, čo nám tu zanechali predkovia, s nasadením celého svojho intelektu, (zrejme s chuťou a násilím) vyrezal ozrutný otvor a osadil doň bielu plastovú garážovú bránu. Nuž čo - aj to je spôsob, ako sa nezmazateľne vryť do pamäti každého - cez Fačkov prechádzajúceho návštevníka a ukázať svetu, že hoc sme malý a vždy niekým ubíjaný národ, chuť stavať brány máme veľkú....
fackov_skvost-001-original
(pokračovanie)

Foto: Michal Mazurovič, Peter Škorňa

Komentáre: