MAXIMALISTKA

27. 06. 2014

Predstavovať podrobnejšie jednu z najúspešnejších slovenských športovkýň v histórii – tenistku svetovej triedy, víťazku Fed Cupu a Hopman Cupu s tímom Slovenska, niekoľkonásobnú Tenistku roka na Slovensku a dlhoročnú slovenskú reprezentantku Danielu Hantuchovú – by bolo asi zbytočné. Je totiž osobnosťou známou po celom svete. O to radšej vám v nasledujúcom rozhovore sprostredkúvame jej osobný pohľad a názor na veci, o ktorých sa na Slovensku až tak nevie...

Ste rodáčkou z Popradu, žili ste v Bratislave, trvalý pobyt máte v Monaku, rodinný kaštieľ v Maďarsku. Kde sa cítite doma?
- Slovensko bude a aj vždy bolo miestom, kam sa budem vracať najradšej. Je to moje rodisko, mám tu svoje korene, rodinu. Priznám sa však, že mojou srdcovou záležitosťou je Taliansko.
Čím?
- Ľuďmi – tým, ako žijú, ako si vedia svoj život vychutnať, tešiť sa z neho. Páči sa mi svojou históriou, svojimi neuveriteľnými zákutiami. Najviac ma však – ako som už povedala – na ňom fascinujú samotní ľudia.
Spomínate Taliansko. Ktorá jeho časť vám najviac prirástla k srdcu?
- Rím.
4421w-original
Ste v  profesionálnom tenise už 15 rokov, dosiahli ste množstvo úspechov a viaceré máte ešte pred sebou. Mňa však zaujíma, čo je to, čo vás stále motivuje a poháňa hrať tenis naďalej.
- Ako profesionálna tenistka môžem v rámci svojich aktivít pomáhať aj iným ľuďom. A to motivuje aj mňa, pretože viem, že čím viac sa mi darí, tým viac môžem osloviť ľudí a následne pomáhať aj tým ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Tenis mi dal v živote strašne veľa a aj preto pre mňa aj veľmi veľa znamená. Aj preto cítim voči nemu a tomu, čo robím, veľkú zodpovednosť. Pomocou tenisu sa tiež snažím motivovať mladých ľudí v ich snahe niečo dosiahnuť. Pretože keď za svojimi snami ideme a dáme do toho úplne všetko, tak sa výsledok vždy dostaví.
Ste mladá a už ste dosiahli rad významných športových úspechov. Aj preto ma zaujíma, či ešte máte nejaké športové ciele.
- Samozrejme. Každý deň sa zlepšovať, dávať do toho maximum. A netýka sa to len športu. Týka sa to aj iných mojich osobných aktivít – či ide o charitu, fotenie alebo čokoľvek iné, čo vo svojom živote – či už športovom, alebo osobnom – robím. Jednoducho chcem, aby mali veci, pre ktoré sa rozhodnem, význam a aby som tým ľudí okolo seba robila šťastnými.
4489w-original
Tenis vám veľmi veľa dal, zrejme vám však aj čosi vzal...
- Mnoho ľudí, ktorí robia vrcholový šport, ako aj ja, by vám povedalo, že nemali detstvo ako iné deti, chýbalo im to či ono. Myslím si, že takýto postoj je nesprávny. Pretože pokiaľ človek ide za svojím cieľom, sám a dobrovoľne tomu obetuje aj určité veci. A pokiaľ sa mu jeho sny podarí dosiahnuť, v tom prípade  tá obeť mala svoj zmysel, svoje opodstatnenie.
Dokážete sa aj dnes, po toľkých rokoch vo vrcholovom, profesionálnom ,,športovom kolotoči“, tenisom ešte zabávať alebo je to už viac-menej váš ,,job“?
- Určite je to pre mňa v prvom rade zábava, pretože keby nebola, tak by som už tenis nehrala. V živote sa mi podarilo dosiahnuť mnoho vecí a verte mi, že keby som to, čo robím, mala robiť len ako prácu pre peniaze – bez radosti a pocitu naplnenia, tak to už dávno nerobím.
Máte v talóne pripravené niečo, čomu sa chcete, resp. budete v budúcnosti venovať v okamihu, keď tenisovú raketu zavesíte na klinec?
- Tak tých vecí je veľmi veľa.. :)
4774w-original
Tak to sme sa mnoho nedozvedeli...
- V prvom rade si založím rodinu a budem viesť normálny život.
To znie, ako keby vám už tikali biologické hodiny... :)
- Ubezpečujem vás, že to mi ešte vôbec nehrozí. Len sa nikam neženiem, nepotrebujem veci uponáhľať. Verím tomu, že všetko je tak, ako má byť a stále ešte nenastal na založenie rodiny správny čas. To však neznamená, že sa na to neteším. Práve naopak. Je však len málo osobností v ženskom tenise, ktoré sa dokázali na dvorce vrátiť aj po tom, ako mali deti. Ja momentálne ešte hrám tenis, lebo ma baví a napĺňa, a keď s ním skončím, prídu na rad iné veci.
Napríklad – normálny rodinný život...
- Aj ten a tiež aktivity – často aj akčné, ktorým sa ako aktívna hráčka nemôžem venovať – surfovanie, lyžovanie či snoubording.
4874w-original
Zrejme budete so mnou súhlasiť, že s úspechom a popularitou prichádzajú ruku v ruke aj závisť či určité negatíva. Ako je to vo vašom prípade? Vnímate ich vo väčšej miere doma – na Slovensku alebo v zahraničí?
- Na Slovensku. Vlastne, viac-menej len tu...
Čím to podľa vás je?
- Priznám sa vám, že neviem. Hovorí sa, že doma nie je človek nikdy prorokom... Keď som bola mladšia, nechápala som, prečo keď prídem do Japonska, USA či inej krajiny, ľudia vám držia palce, povzbudzujú vás, prajú vám úspech. Tu doma to tak nebolo. Nakoniec som prišla na to, že v živote sa nemôžete zavďačiť úplne každému, nemôžete očakávať, že vás budú mať všetci radi. Aj preto si nemôžete brať všetky reakcie k srdcu, ale keď v živote čokoľvek robíte, musíte to robiť maximálne. To, čo tomu obetujete, však často vaši kritici nevidia a nevedia. Viete to len vy a najbližší ľudia okolo vás.
Dá sa teda povedať, že máte na ružiach ustlané viac v zahraničí, než tu doma?
- Jednoznačne. Ako sme už spomínali – je to možno spôsobené aj závisťou, prípadne tým, že u nás, len čo sa niekomu začne dariť, keď začne čo len trochu vyčnievať svojimi výkonmi nad ostatných, tak namiesto povzbudenia nasleduje snaha toho človeka dostať do ,,normálu“. Do priemeru. Jednoducho je to taká slovenská mentalita..
4519w-original
Každý z nás má svoje silné a slabé stránky. Aké sú tie vaše?
- Mojou silnou stránkou je nepochybne to, že keď si niečo zaumienim, som pre dosiahnutie svojho cieľa ochotná urobiť všetko. Podobne je to aj v prípade, keď niekoho milujem – vždy dávam do vzťahu maximum, celé svoje srdce. Aj preto ľudia okolo mňa vedia, čo pre mňa znamená láska a aká je pre mňa dôležitá. Z tých negatívnych spomeniem tvrdohlavosť. Tá ide ruka v ruke s cieľavedomosťou. Hoci si uvedomujem, že by som niekedy mohla aspoň trochu poľaviť...
Ste rešpektovanou osobnosťou. Reálnou, nie takou, za aké sa na Slovensku považujú tzv. rýchlo kvasené televízne či bulvárne celebrity. Aký je recept a návod na to, aby sa človek stal značkou, hviezdou a osobnosťou ako vy?
- Tak to som rada, že ste ma nezaradili medzi slovenské celebrity. A v čom je ukryté tajomstvo toho, ako sa ňou stať? Musíte mať a vyznávať vo svojom živote správne hodnoty.
To znie pekne, ale ktoré to sú – tie správne hodnoty?
- V prvom rade je potrebné stáť vždy – za každých okolností – pevne nohami na zemi. Pretože krátkodobý úspech v športe až tak veľa neznamená. Oveľa dôležitejšie je, aby si vás ľudia vážili a pamätali aj neskôr, keď už nie ste na vrchole. Aby si vás nepamätali len vďaka momentálnym krátkodobým výsledkom, či vďaka vašim fotografiám, ale vďaka tomu, ako vystupujete a ako sa správate nielen na dvorci, ale aj mimo neho. To, akí ste a ako vás ľudia vnímajú – to vám ostane na celý život. Aj moja športová kariéra sa jedného dňa skončí a to, keď si ľudia aj napriek tomu budú pamätať, aký som bola a aj som človek, je pre mňa dôležitejšie než akékoľvek krátkodobé športové úspechy. Hoci nepopieram, že aj tie dokážu príjemne potešiť.
4598w-original
K prémiovým osobnostiam patria aj prémiové značky. Čo sa týka osobných vozidiel, vy ste prišli na naše stretnutie s najnovšou triedou S. Čím vás oslovila?
- V prvom rade svojou kvalitou, svojím osobitým, neskutočným štýlom. Mercedesy sú samy o sebe najvyššou triedou vo svojom segmente a aj v prípade „esky“ dokázali, ako si auto môže udržať svoju vysokú úroveň a mať pritom aj šmrnc. A to je to, čo vlastne vystihuje nielen toto auto, ale aj mňa. Zároveň mi vyhovuje maximálna možná bezpečnosť. Auto vnímam ako súčasť prezentácie nielen svojej osoby, ale aj života. Aj preto si vždy vyberám také vozidlo, v ktorom keď ma ľudia uvidia, tak si podvedome povedia, že to auto patrí ku mne.
Keď sme pri autách, ste dobrá vodička?
- Myslím si, že áno. Hoci by som to nemala hovoriť, podobne asi ako každý športovec, nedokážem jazdiť pomaly. Jazda autom je pre mňa vždy dokonalým relaxom. Viete, na turnajoch ma po celom svete vozia v autách vodiči, a preto, len čo je to možné, hneď šoférujem svoje vozidlo. A verte mi, že si to aj patrične užívam, pretože to pre mňa znamená určitú formu mentálneho oddychu.
4501w-original
Na Slovensko ste prišli aj preto, aby ste natočili klip propagujúci výrobok, z ktorého predaja pôjde časť financií aj na dobročinnosť. Čo v tejto súvislosti znamená dobročinnosť vo vašom vnímaní?
- Nepáči sa mi, keď sa dobročinnosťou začnú zaoberať ľudia len preto, aby sa dostali na televíznu obrazovku, aby sa zviditeľnili, a keď nemajú čím, tak na to im je v krajnom prípade dobrá už aj dobročinnosť. Takýto účelový a neúprimný spôsob dobročinnosti väčšinou nemá dlhé trvanie a ani budúcnosť. Keď som pred ôsmimi rokmi rozhodla spolu s mojím bratom v Monte Carle založiť nadáciu Daniela foundation, bolo to podmienené uvedomením si skutočnosti, že nadišiel čas podeliť sa o to, čo sa mi podarilo v tenise a živote získať a vybojovať. Uvedomila som si svoju zodpovednosť a chcela som vrátiť niečo životu. A v tom je ten rozdiel – ja som nemusela, ale chcela. Aj vďaka tomu sme začali pomáhať nemocnici v Kambodži a konkrétnu pomoc máme rozbehnutú aj tu na Slovensku. A hoci sa všetkým, ktorí pomoc potrebujú, nezavďačím, snažím sa pomôcť, ako to len ide a ako je to možné. Aj napriek tomu, že tu sa o tom až tak nevie a nepíše...

Hrajte o originálnu šiltovku Mercedes-Benz s podpisom Daniely Hantuchovej!

Foto: Bohumil Šálek

Tagy:

Šport, Rozhovor

Komentáre: