Neuveriteľné fakty o ryšavých ľuďoch

26. 03. 2015

Sú neprehliadnuteľní. Sú akísi iní. Najmä zovňajškom. Ľudí s ryšavými vlasmi však odlišuje od tých ostatných s bežnejšou farbou vlasov aj všeličo iné. Tušíte napríklad, prečo by sa červenovlasí mali vystríhať zločinu? Nie? Tak čítajte.

1. Najviac ryšavých žije v Škótsku

Ľudia s červenými lasami sú zriedkavosťou, ako ukazuje táto mapka. Väčšinu z nich nájdeme v Škótsku, kde má ryšavé vlasy približne 14 ľudí zo 100. V Írsku je to 10 percent obyvateľstva.  Aby sa narodilo ryšavé dieťa, musia mať genetickú informáciu o tejto farbe vlasov obaja rodičia.
1-original

2. Ryšaví ani v starobe neošedivejú

V porovnaní s inými farbami vlasov si červené vlasy zachovajú prirodzenú pigmentáciu omnoho dlhšie. Vekom sa farba napriek tomu mení a bledne.  
2-original

3. Červené vlasy sa ťažko farbia

Ryšavé vlasy sa dajú zafarbiť iba tak, že sú ešte pred nanesením farby zbavené prirodzeného pigmentu. Keďže sú ale omnoho citlivejšie ako ostatné typy vlasov, táto chemická procedúra im vôbec nerobí dobre.  
3-original

4. Červenovlasí s modrými očami sú najmenšia menšina sveta

Aj táto skutočnosť súvisí s dedičnosťou. Rovnako ako červené vlasy, aj modré oči zdedia len ľudia, ktorých obaja rodičia majú túto informáciu v DNA. Väčšina ryšavých má hnedé alebo zelené oči. Len 1 percento svetovej populácie sa môže pýšiť červenými vlasmi a modrými očami.
4-original

5.  Ryšaví majú menej vlasov ako ostatní

Červenovlásky  majú priemerne 90 000 vlasov, blondínky 110 000 vlasov a brunety 140 000 vlasov. Ryšavé vlasy sú ale spravidla  hrubšie a vďaka tomu pôsobia ryšavé hrivy omnoho hustejšie.  
5-original

6. Adolf Hitler zakázal ryšavým sobášiť sa

Chcel zabrániť tomu, aby prichádzalo na svet ,,árijsky nečisté“ potomstvo.
6-original

7. Červenovlasí  majú iný prah bolesti ako plavovlasí a tmavovlasí ľudia

Zaoberali sa tým už mnohé výskumy, ale stále nezistili, prečo sú  vlastne  červenovlasí ľudia citlivejší na bolesť ako ostatní. Omnoho horšie reagujú na teplotné zmeny, ale tlak a bodnutie znášajú lepšie. Ryšaví sú rezistentnejší aj voči narkóze. .
7-original

8. Ľudí s červenými vlasmi ľahšie identifikujú

Kto má ryšavé vlasy, radšej by si nemal zvoliť kriminálnu dráhu. Pre forenzných genetikov sú totiž kvôli génu  MC1R veľmi ľahko identifikovateľní. Vyšetrovatelia stanovujú profil páchateľa  aj skúmaním farby vlasov. Presnosť ich testov je zväčša 80-percentná, u čiernovlasých ľudí 90-percentná, avšak ryšaví ľudia sú identifikovaní takmer vždy!
8-original
Zdroj: huffingtonpost.de
Foto: popjab.com, hairstyles.ninja, youtube.com, stevenedson.com, boredomtherapy.com, politikforen.net, mrkate.com, courses.southwales.ac.uk

Komentáre: