Novinky z dielne Apple

20. 09. 2013

Apple sa pomaly, ale neprekvapivo a s istotou, odkláňa od prvotnej vízie Steva Jobsa o smerovaní firmy. Najnovšie predstavené smartfóny iPhone 5S a 5C a systém iOS 7 sú iné, než tie predchádzajúce, ich cieľom je osloviť ešte väčšie masy.

iphone-5c-1-original

Apple iOS 7

Nová generácia operačného systému pre mobilné zariadenia Apple pracuje s celkom iným dizajnovým konceptom, než tomu bolo doteraz. Uplatnenie po novom našiel smer s názvom "flat", teda určitý minimalizmus a plochosť v grafickom spracovaní prostredia a jednotlivých ikoniek. V základnom režime je iOS 7 pestrý, využíva neónové farby, upravuje odomykaciu obrazovku na vzor systému Windows Phone a pridáva množstvo technických vylepšení pre vývojárov aplikácií. Tí ocenia predovšetkým 64-bitové prostredie, avšak naďalej plne kompatibilné s režimom 32 bit, schopnosť prevádzať aplikácie s nižším rozlíšením na vyššie formáty a zvýšenú bezpečnosť systému.

iphone-5c-2-original

Apple iPhone 5C

Dostupnejšia alternatíva k drahšiemu iPhone 5S nachádza svojich budúcich majiteľov predovšetkým v mladšom zákazníckom spektre. Preto je iPhone 5C odolnejší, zadný kryt a boky sú vyrobené z plastu a jeho cena by sa mala pohybovať na úrovni okolo 550 eur. Po technickej stránke ide o prezlečený iPhone 5. Displej má uhlopriečku 4 palce, pracuje s rozlíšením 640×1136 pixelov a technológiou IPS LCD s LED podsvietením. Obraz je teda veľmi čistý, farebne verný a dobre čitateľný aj v exteriéri. 8-megapixelový fotoaparát dokáže nahrávať Full HD video, s webkamerou budú jeho majitelia môcť komunikovať aj cez Skype s 2-jadrovým procesorom uloženom na čipsete Apple A6 bude systém iOS7 pracovať spoľahlivo a bezpečne ako iOS6 doteraz.

iphone-5c-4-original

Apple iPhone 5S

Nová generácia jedného z najlepších telefónov súčasnosti dostala do vienka rýchlejší procesor, lepší fotoaparát, kontroverzný snímač odtlačkov prstov a veľmi jemne upravený vzhľad. iPhone 5S rozpoznáte podľa chýbajúceho zaobleného štvorca na prednom hlavnom tlačidle a tiež podľa zadného krytu, ktorý po novom nie je možné získať v kompletne čiernej farbe. Fotoaparát dostal novú optiku s lepšou svetelnou priepustnosťou, zhotovuje snímky vo veľkosti 8 megapixelov a nahráva Full HD video s 30 snímkami za sekundu. Vďaka rýchlejšiemu procesoru dokáže nový iPhone 5S vytvoriť aj spomalené "slow-motion" videá v režime True HD (1280×720 pixelov), pričom za sekundu zachytí 120 snímkov. Následne prehráva už len tradičných 30 snímkov za sekundu, ide teda o 4-násobné spomalenie. Pridanou hodnotou je dvojica LED diód, jedna s teplým, druhá so studeným svetlom.

iphone-5s-5-original

Ich kombinácia nastavená automatikou údajne dokáže osvetliť tmavú scénu lepšie, než akýkoľvek mobil kedykoľvek doteraz. Snímač odtlačkov prstov integrovaný do domáceho tlačidla má za úlohu zvýšiť bezpečnosť údajov, ktoré používateľ považuje za výsostne súkromné. Podľa Apple sa odtlačok prsta majiteľa ukladá výhradne do pamäte konkrétneho telefónu a tzv. Touch ID sa neposiela do serverov Apple. Napriek tomu sa v mnohých internetových diskusiách hovorí o tom, že tento nový technologický počin spraví z Apple najväčšieho dodávateľa odtlačkov prstov pre vládne inštitúcie.


Foto:
Apple

Komentáre: