Očarujúce Považie 4. časť

22. 12. 2016

Slovensko je bohaté na fascinujúce a nenapodobiteľné prírodné a historické zátišia. Na miesta, ktoré treba aspoň raz uzrieť na vlastné oči, miesta, ktorých sa musíte dotknúť, aby ste tak vďaka priamemu kontaktu pocítili ich ohromnú, pulzujúcu energiu. Tá sa v nich skrýva už po stáročia. Jednou z takých lokalít, ktorá dýcha bohatou históriou a krásnou prírodou, je aj región Považia.

th_20091229_8956-original
Z Beckova sa v priebehu necelej polhodiny - po ceste prvej triedy - cez Nové mesto nad Váhom a Čachtice presunieme do Podolia. Tu, priamo v dedine, v areáli základnej školy, sa nachádza Park miniatúr s 58 modelmi slovenských hradov, zámkov a vzácnych sakrálnych pamiatok a 6 rodinných domov významných slovenských osobností, postavených podľa vedeckých rekonštrukcií v mierke 1:25 a 1:50.
vylet-na-cachticky-hrad-20-8-2010-055-original
Aj vďaka tomu sa dajú obdivovať modely hradov Branč, vartovky v Krupine, kostolíkov v Klížskom Hradišti a Lančári, drevených kostolíkov v Lukove-Venécii, Inovciach, Topoli a Kalnej Roztoke, modely Holíčskeho zámku, Jelšavského hradu, hradov Revište, Súľov, Hričov či neďalekého hradu Tematín. :)
vylet-na-cachticky-hrad-20-8-2010-096-original
Z Podolia - smerom na sever - do Čachtíc to je len na skok. Po necelých piatich kilometroch sa zastavujeme v dedinke, ktorá za svoju popularitu vďačí predovšetkým neďalekým ruinám hradu a Alžbete Bathory. A pritom história Čachtíc v sebe ukrýva oveľa viac zaujímavostí...
_52k2243-original
Táto malebná dedinka bola odnepamäti obľúbeným miestom šľachty, o čom svedčí, či už renesančný kaštieľ, ktorý dal západne od kostolnej pevnosti postaviť v roku 1668 chorvátsky bán Mikuláš Draškovič, alebo renesančná prízemná kúria Drugetovcov zo začiatku 17. storočia (na jej mieste ešte predtým stál kaštieľ Orságovcov), či neexistujúci kaštieľ Nádašdyovcov, v ktorom bývala Alžbeta Bathory so svojím manželom Františkom Nádašdym, keď sa práve zdržiavala v Čachticiach a v ktorom spáchala časť svojich zločinov.
vylet_park-miniatur-podolie_20-8-2010-006-original
Dnes sa z neho zachovala len pivnica a pozostatky múra a bašty. Skôr, než sa vydáte na hrad, stojí za to pozrieť aj torzo z kedysi rozsiahleho súboru čachtických katakomb. Ide o pivnice, v ktorých mali Čachtičania úkryt nielen pre potraviny, ale v časoch vojen si tu ukrývali svoj majetok a zachraňovali si svoje životy.
vylet_park-miniatur-podolie_20-8-2010-010-original
V súčasnosti je väčšina z čachtických katakomb buď zničená, alebo sa nachádza na súkromných pozemkoch, avšak asi 150 metrov týchto chodieb je sprístupnených. Takže, pokiaľ sa vydáte peši z námestia smerom na obec Višňové a popri kostole prejdete smerom k pivnici poľnohospodárskeho družstva, na konci slepej ulice prídete až k vchodu do čachtického podzemia.
vylet_park-miniatur-podolie_20-8-2010-008-original

Čachtický hrad

GPS: N48°43'27'' E17°45'41''
http://www.cachtice.sk/cachticky-hrad/

Park miniatúr Podolie

GPS: N48°40'36'' E17°46'18''
http://parkminiatur.sk/

(pokračovanie)

Foto: Tomáš Hudcovič, Peter Škorňa, Slavo Kaškaj, Simona Plesecká

Komentáre: