Považie - 3. časť

20. 12. 2016

Slovensko je bohaté na fascinujúce a nenapodobiteľné prírodné a historické zátišia. Na miesta, ktoré treba aspoň raz uzrieť na vlastné oči, miesta, ktorých sa musíte dotknúť, aby ste tak vďaka priamemu kontaktu pocítili ich ohromnú, pulzujúcu energiu. Tá sa v nich skrýva už po stáročia. Jednou z takých lokalít, ktorá dýcha bohatou históriou a krásnou prírodou, je aj región Považia.

051-original
Z Radošiny sa vraciame naspäť - smerom na Piešťany a Hornú Stredu odbočíme pred Novým Mestom nad Váhom na Beckov. Práve tu sa nachádza cieľ našej cesty. Priamo nad dedinou sa na strmom, 70 m vysokom vápencovom brale vypínajú ruiny Hradu Beckov, ktorý sa konečne, po niekoľkoročnej rekonštrukcii podarilo sprístupniť. Hrad, ku ktorému sa viaže viacero povestí, a ktorý sa spomína už v Anonymovej kronike z 12. storočia, mal strategickú polohu.
058-original
V minulosti patril viacerým majiteľom, ako napr. Matúšovi Čákovi  Trenčianskemu, Stiborovi zo Stiboríc a jeho synovi Stiborovi II. a dokázal odolať nájazdom Tatárov i Turkov. Nie však ohňu. Tomu podľahol v roku 1729 a odvtedy sú z neho len ruiny. Dnes okrem atraktívneho výhľadu do okolia ponúka aj viaceré programy priamo na nádvorí hradu (počas sezóny) a dokonca si v ňom môžete v improvizovanej knižnici prečítať - v tôni kamenných stien - aj nejaké to literárne dielo...
075-original
Pokiaľ si chcete urobiť pekné fotky panorámy celého hradu Beckov, cestou z neho vyjdite chodníkom trochu vyššie na návršie oproti hradu, k začiatku náučného chodníka hneď nad cintorínom. Práve odtiaľto sa vám naskytne na kamenné ruiny hradu priam dokonalý pohľad. Budete ho mať ako „na dlani“. Apropo, spomínaný cintorín – cestou späť do Beckova si nemôžete dať ujsť estetický vizuálny zážitok a nezastaviť sa v tesnej blízkosti hradu na malebnom židovskom cintoríne, pochádzajúcom až z roku 1863.
093-original
Pod hradom – v Beckove, sa okrem Župného domu a súboru ďalších starých budov, patriacich v minulosti viacerým uhorským šľachtickým rodinám, nachádza aj renesančná kúria rodiny Ambrovcov, ktorá je dnes múzeom. V ňom sa o. i. dozviete aj to, že medzi rodákov a osobnosti Beckova patrili o. i. aj Jozef Miloslav Hurban, maliar Ladislav Medňanský, politik a spisovateľ Alojz Medňanský či vedec a geológ Dionýz Štúr.
th_20100307_0913-original
Pokiaľ absolvujete výlet s deťmi, a tie vám už hodnú chvíľu „pília uši“, že sú unudené, hladné, smädné a majú boľavé nohy, treba zájsť do Kúrie Beckov situovanej priamo pod strmou skalou hradu. Práve tu im môžete veľmi jasne, jednoducho, pokojne a názorne vysvetliť, ako kedysi zhadzovali z hradu - až na dno brala, uhundraných a netrpezlivých poddaných...
th_20100307_0967-original

Hrad Beckov

GPS: N 48.79092, E 17.89842
http://www.hrad-beckov.sk/

Foto: Tomáš Hudcovič, Peter Škorňa

Komentáre: