Považie 8. časť

26. 12. 2016

Slovensko je bohaté na fascinujúce a nenapodobiteľné prírodné a historické zátišia. Na miesta, ktoré treba aspoň raz uzrieť na vlastné oči, miesta, ktorých sa musíte dotknúť, aby ste tak vďaka priamemu kontaktu pocítili ich ohromnú, pulzujúcu energiu. Tá sa v nich skrýva už po stáročia. Jednou z takých lokalít, ktorá dýcha bohatou históriou a krásnou prírodou, je aj región horného, či niekedy označovaný aj ako severného Považia...

hrad-bystrica-1-original
Necelých štyridsať kilometrov severne, nad Považským Podhradím sa vypína hrad Bystrica. Je dobre viditeľný aj z diaľnice, prechádzajúcej popri Váhu v jeho tesnej blízkosti. Viaceré publikácie ho označujú aj ako Považský hrad. Od kostola popri renesančnom kaštieli trvá pohodlnou stúpajúcou cestou až k samotnému hradu cesta necelú polhodinku.
hrad-bystrica-5-original
Keď sa vydýchate, „vybehnete“ po pár schodoch, až kým sa neocitnete na nádvorí hradu, ktoré lemujú zvyšky kamenných múrov, ruiny a náznaky hospodárskych budov a veží a na ktorom taktiež - podobne ako na viacerých slovenských hradoch - prebiehajú rekonštrukčné práce...
hrad-bystrica-a-renesancny-kastiel-original

Tiesňavy

Len pár kilometrov od hradu Bystrica sa nachádza jedno z najzaujímavejších miest na Považí - národná prírodná rezervácia a najužší slovenský kaňon - Manínska tiesňava. Cez ňu a taktiež cez Kostoleckú tiesňavu s najväčším skalným previsom a impozantným sutinovým kužeľom vedie náučný chodník, dlhý približne 15 kilometrov.
1-original
Pretože však čas pokročil, nechávame si túto nádheru, plnú bizarných skalných útvarov a vzácnej fauny a flóry na inokedy a vydávame sa smerom na sever do dedinky Súľov-Hradná, obklopenej vencom hôr Súľovských skál.
2-original

Impozantný Súľov

Približne po desiatich kilometroch jazdy - po odbočení z hlavnej cesty - neďaleko Bytče, vchádzame do Národnej prírodnej rezervácie Súľovské skaly. Tie sú rozložené v západnej časti Súľovských vrchov, pričom ich zo západu  ohraničuje Manínska vrchovina, a z východu Domanižská kotlina, Skalky a Žilinská kotlina.
sulovske-skaly_8-original
Zastavujeme na Salaši pod skalami - v dedinke Súľov-Hradná a prvé, čo po vystúpení urobíme, je to, že sa kocháme neskutočným pohľadom na veniec skál. Sú také impozantné, že nie je náhoda, že si ich pozadie a lúku pod nimi - pre chalupu sokoliara Vagana - vybrali aj filmári do rozprávky Sokoliar Tomáš. (foto)
Lokalita Súľovských skál je ideálnym miestom na detoxikáciu duše. Pokiaľ sa nasýtite pohľadov na zubaté skalné masívy, či zelené lúky - na ktorých sa pasie stádo oviec, nemôžete vynechať zaujímavú prechádzku po náučnom chodníku, počas ktorej sa vám naskytne nielen výhľad na nádhernú scenériu okolitých dolín, posiatych zmiešanými lesmi, voňavými lúkami, ale aj pohľad na kamennú trinásťmetrovú Gotickú bránu, Kamenný hríb, možnosť návštevy jaskyne Šarkania diera, či možnosť prekonania pomocou železných rebríkov a kovových kruhov - zložitejšie úseky trasy.
sulovske-skaly_10-original
sulovske-skaly_11-original

Hrad Bystrica

GPS: N49°7'1'' E18°26'54''

(pokračovanie)

Foto: Simona Plesecká, Tomáš Hudcovič, Peter Škorňa

Komentáre: