Rapídny úbytok diamantov vo svete!

03. 05. 2014

Podľa správy Svetového centra obchodu z diamantmi v belgických Antverpách sú zásoby diamantov takmer vyčerpané. Najnovšie odhady hovoria, že už začiatkom roku 2018 začne byť tento nerast nedostatkový a ťažba tých najväčších bude pozastavená.

Zdá sa teda, že je najvyšší čas popremýšľať o investovaní do drahokamov – diamanty dokonca ani v posledných krízových rokoch nezaznamenali pokles hodnoty a preto sú považované za bezpečnú a rentabilnú investíciu. Samozrejme, ide o dlhodobú investíciu.
Čoraz bohatšia stredná trieda v Číne, Indii a na Blízkom Východe kupuje – podľa štatistík – najviac diamantov a hlavne najvyššej kvality. Práve v týchto krajinách bol v posledných rokoch zaznamenaný najväčší nárast záujmu o luxusný tovar. V roku 2005 predaj diamantov v spomenutých krajinách predstavoval 8%, pričom podľa najnovších údajov narástol až na 50% globálneho diamantového trhu. Podľa analytikov ceny diamantov v najbližších rokoch naďalej porastú aj preto, že z dôvodu obmedzených zásob už nebude možné trh plne uspokojiť. Zisky investorov, ktorí vložili svoj kapitál do týchto nádherných kameňov, preto budú – podľa všetkého rozprávkové!

NAJDRAHŠIE DIAMANTY SVETA

1-pink-star-diamond-original
Jedinečný ružový diamant The Pink Star s 59, 60 karátmi dosiahol na dražbe v Ženeve v r. 2013 rekordnú sumu 62 miliónov Euro, čo je pre drahokam absolútny rekord. Jeho výbrus zo surového kameňa so 132,5 karátmi do podoby nádherného drahokamu trval dva roky.

2-diamond-orange-original
Výnimočný oranžový diamant Orange so 14, 82 karátmi bol v Ženeve vydražený za sumu 26,5 milióna Euro.  Tento najväčší oranžový diamant hruškovitého tvaru zlomil hneď dva rekordy: cenu za karát akéhokoľvek farebného diamantu a cenu za oranžový diamant.

3-zlty-diamant-original
Tento kúsok sa stal zlatým klincom veľkej aukcie šperkov talianskej herečky Giny Lollobrigidy v máji 2013 v Ženeve. Žltý diamant so 74, 53 karátmi, ktorého majiteľom bol kedysi perzský šach, zmenil majiteľa za 2, 39 milióna dolárov.

4-deep-blue-diamond-original
Blue Diamond s 5, 3 karátmi bol predaný v máji 20134 v aukčnom dome Bonhams v Londýne za 9, 6 milióna dolárov, Stal sa najcennejším modrým diamantom, aký sa kedy predal.

5-princie-diamond-original
Princie Diamond - tento diamant bol objavený pred takmer 300 rokmi v bani Golcona v južnej Indii. Kedysi  patril kráľovskej rodine z Hyderabadu. Na verejnosti nebol videný od roku 1960 až do apríla 2013, kedy bol predaný v aukčnom dome Christie´s v New Yorku za 39, 3 milióna dolárov.

Zdroj: Forbes.pl, wiwo.de
Foto: www.nbcnews.com, www.en.paperblog.com, www.luxuo.com, www.independent.co.uk

Komentáre: