Splnený sen alchymistov

31. 05. 2014

Zdá sa, že odveký sen alchymistov sa konečne splnil. Prinajmenšom sú o tom presvedčení vedci z univerzity v kanadskom Ontáriu, ktorých poznatky uverejnil aj americký denník The New York Times. Výskumníci pod vedením profesora pediatrie Marka Tarnopolskeho sú presvedčení, že odhalili elixír mladosti!

Nejde pritom o žiadny čarodejnícky nápoj. Receptom na mladosť je čosi celkom jednoduché – pohyb. ,,Je ohromujúce, do akej miery jednoduché cvičenie ovplyvňuje ľudské telo“, hovorí profesor Tarnopolsky. Čo konkrétne naňho urobilo taký dojem? Jeho tím robil výskum najskôr na myšiach. Pritom sa ukázalo, že aktívne laboratórne zvieratká mali pevné zdravie a proces starnutia bol u nich omnoho pomalší v porovnaní s lenivými hlodavcami, ktorí trpeli rozličnými chorobami vrátane demencie. Ďalšia zaujímavosť: keď myšky nemali prístup k behaciemu kolesu, šediveli rýchlejšie, zatiaľ čo srsť aktívnej skupiny nešedivela vôbec.
cvicia-original
Neskôr vedci začali testovať skupinu sedavých dobrovoľníkov nad 65 rokov, ktorí počas troch mesiacov - každý deň - 30 minút cvičili, behali alebo bicyklovali. Na konci testovacieho obdobia vyšli vedcom ohromujúce výsledky. Mikroskopické vzorky, odobraté z kože cvičiacich dobrovoľníkov ukázali, že koža začala po troch mesiacoch pravidelného pohybu mladnúť! U dobrovoľníkov nad 65 rokov sa pod mikroskopom javila, ako keby boli vo veku medzi 20 a 40 rokov. ,,Nechcem naše výsledky preceňovať, ale ten rozdiel bol nápadne zreteľný“, dodáva profesor Tarnopolsky.
Takže – stretneme sa v posilňovni!

Zdroj: huffingtonpost.co.uk
Foto: victory-fitness.blogspot.com

Tagy:

Šport

Komentáre: