TOP 10: najväčšie letiská sveta

28. 09. 2015

Rok čo rok uverejňuje organizácia zastrešujúca medzinárodné letiská Airport Council International počty cestujúcich, odbavených na jednotlivých letiskách sveta. Tu je aktuálny rebríček najväčších letísk sveta.

1. Atlanta International Airport

Už 17-ty krát za sebou získala prvenstvo medzi najväčšími letiskami americká Atlanta. Práve tu pristálo alebo odštartovalo približne 96, 2 milióna pasažierov.

1-atlantaa-original

2. Peking

Ako aj na iných poliach, aj v prvenstve o najväčšie letisko sveta sa snaží Čína pretromfnúť Ameriku. Je na dobrej ceste – na medzinárodnom letisku v hlavom meste Pekingu sa už premelie 86,1 milión pasažierov.
2-peking-original

3. London Heathrow

Má síce len dve štartovacie dráhy, ale aj napriek tomu je letisko Heathrow schopné obslúžiť okolo 73,4 cestujúcich.  Onedlho má dostať aj tretiu štartovaciu dráhu, čím sa tento počet zvýši.
3-heathrow-original

4. Tokio Haneda

Druhé najpresnejšie letisko sveta (presnejšie je len letisko v Mníchove) je schopné vybaviť odlety a prílety pre 72, 8 milióna cestujúcich. Jeho kapacita ešte vzrastie do olympijských hier v r.2020.
4-tokyo-original

5. Los Angeles

Kalifornské letisko LAX sa objavilo už v textoch mnohých hitov a premelie sa ním 70,7 milióna cestujúcich ročne.
5-los-angeles-original

6. Dubai

Letecká spoločnosť Emirates rastie z roka na rok a s ňou čoraz lepšie prosperuje aj letisko v Dubaji.  Zaznamenáva najväčší nárast počtu cestujúcich , v súčasnosti je to približne 70,5 milióna ročne.
6-dubai-original

7. Chicago

Letisko O'Hare Airport, pomenované po pilotovi II. svetovej vojny, je bránou na stredozápad USA. Väčšina lietadiel odtiaľto smeruje do New Yorku, Minneapolisu a Dallasu, ale aj Toronta, Montrealu a Londýna. Obslúži 70 miliónov  cestujúcich.
7-chicago-original

8. Paris

Betónový camembert, ako prezývajú futuristickú budovu letiska Charlesa-de-Gaulla, už síce od výstavby v r.1974 zostarol, ale napriek tomu sa ním premelie 63, 8 milióna cestujúcich. V súčasnosti sa letisko modernizuje. 
8-pariz-original

9. Dallas/Fort Worth

Toto letisko má veĺký význam najmä pre americké vnútroštátne lety. Len jeden z piatich terminálov slúži na medzinárodné lety, ale aj napriek tomu odtiaľto štartuje či pristáva 63,6 milióna ľudí.
9-dallas-original

10. Hongkong

Jedno z najdôležitejších letísk v Ázii – lieta odtiaľto do celého sveta, presnejšie do 180 krajín sveta, viac ako 50 leteckých spoločností a 63, 1 cestujúcich.
10-hongkong-original
Zdroj: travelbook.de
Foto: youtube.com , build.hk , .japantimes.co.jp , airport-data.com , buzzquotes.com , getawayhostel.com , washingtonpost.com , airplane-pictures.net , s3.goeshow.com , ejinsight.com

Komentáre: